Nie żyje biskup Jan Bernard Szlaga

Dodano: czwartek, 04 maja 2012 r.
Średnia ocena: 1,00 na 10 (wszystkich głosów: 5)
Liczba opinii: 0

We wtorek 25 kwietnia we wczesnych godzinach porannych w szpitalu w Starogardzie Gdańskim zmarł ksiądz Jan Bernard Szlaga, biskup pomocniczy chełmiński w latach 1988–1992 i biskup diecezjalny pelpliński piastujący tę godność od 1992 roku aż do samej śmierci.

Biskup trafił do starogardzkiego szpitala na cztery dni przed śmiercią po tym, jak zasłabł. Już w trakcie pobytu na szpitalnym oddziale jego stan się pogorszył i doszło do krwawienia z przewodu pokarmowego, To właśnie niewydolność układu krążenia stała się zresztą przyczyną jego śmierci.


Jan Bernard Szlaga przyszedł na świat 24 maja 1940 roku w Gdyni jako najmłodsze z sześciorga dzieci Jana i Heleny z domu Sciesińskiej. W rodzinnej Gdyni ukończył zresztą szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Collegium Leoninum w Wejherowie oraz od roku szkolnego 1955/1956 w Collegium Marianum w Pelplinie. Chcąc poświęcić swoje życie Bogu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i właśnie tam w 1963 roku przyjął święcenia kapłańskie. Służbę duszpasterską przez lata łączył z działalnością naukową studiując biblistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim a następnie również w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

W 1984 roku uzyskał tytuł profesora, już wcześniej stając się jednym z najwybitniejszych znawców Pisma Świętego w Polsce. Zdobytą przez siebie wiedzą dzielił się zresztą nie tylko ze studentami uczelni katolickich. Od 1991 wypełniał zadania powierzone mu jako wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologiczno-Historycznym ucząc młodzież przez ponad dziesięć lat.


Jego działalność duszpasterska i naukowa zostały docenione tak przez duchowieństwo, jak i władze świeckie. W 2009 roku biskup został odznaczony między innymi y Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W czasie swoich podróży duszpasterskich duchowny wielokrotnie odwiedzał również Kościerzynę.

Twoja ocena

Dodaj własną opinię

* - wymagane pole
odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
ogloszenia-koscierzyna.pl © 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads